13 stycznia br., w święto Chrztu Pańskiego, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Domu Kultury w Zelowie, odbył się kolejny koncert kolęd i pastorałek pt. „Kolęda płynie z wysokości” w wykonaniu zespołu LAUDATE DOMINUM oraz scholi PROWADŹ NAS z Parafii M.B. Częstochowskiej w Zelowie. Mogą tylko żałować ci wszyscy, którzy tego dnia nie dotarli do Domu Kultury, bo noworoczne koncerty kolęd stały się już tradycją i naprawdę dużym wydarzeniem artystycznym w naszej gminie.

Tegoroczne kolędowanie rozpoczęła schola PROWADŹ NAS. Trzydziestoosobowy zespół dzieci pod kierownictwem artystycznym Jacka Wodzińskiego przygotował i zaprezentował tradycyjne polskie kolędy. Mali artyści z wielką swadą i emocjami wykonywali kolejne kolędy. Na ich twarzach rysowało się ogromne przejęcie i zaangażowanie. Pewnie wpłynęła na to liczba widzów, którzy przybyli na niedzielny koncert. Sala widowiskowa Domu Kultury wypełniona była po brzegi publicznością, dla której brakło miejsc.

Następnie zaprezentował się zespół LAUDATE DOMINUM. Tegoroczny koncert udowodnił po raz kolejny, że zespół jest wartością samą w sobie. Wysoki poziom artystyczny i doskonałe aranżacje sprawiły, że koncertu słuchało się z zapartym tchem. Oprócz tradycyjnych polskich kolęd, zespół zaprezentował pastorałki, a także piosenki bożonarodzeniowe.

Wiele jest koncertów kolęd, ale ten zelowski, wyróżnia się na tle innych. A dzieje się tak, ponieważ zespół ciągle poszukuje nowych form interpretacyjnych i jednocześnie czerpie z bogatej tradycji kolędowania z różnych źródeł. Artystki poszukując repertuaru wybrały utwory te najbardziej niezwykłe, powodujące u odbiorcy silne wrażenia estetyczne. Pastorałki i kolędy pięknie zabrzmiały w autorskich opracowaniach: od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych, jazzowych aranżacji.

Scenę i salę widowiskową Domu Kultury w Zelowie wypełniła wyczarowana głosami niezwykła atmosfera. Dzięki temu mogliśmy poczuć jeszcze świąteczną atmosferę bożonarodzeniowego okresu.

Wielką atrakcją koncertu był wspólny występ obu zespołów, a „Cicha noc” na dobre wzruszyła zebraną publiczność, która gromkimi brawami i bisami zachęcała wykonawców do dalszego, wspólnego kolędowania.

Koncert był też przykładem wartości, jakie niesie rodzina. Bo Laudate Dominum, to taka muzyczna rodzina połączona wiarą w moc muzyki oraz wspólną pasją i szacunkiem dla polskiej tradycji. Rodzina, która daje świadectwo wierności wartościom naszej kultury i tego, co możemy wnosić do przyszłości…

Napisz komentarz

Może ci się spodobać