Wiktoria, wychowanka Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie, mimo smutnych doświadczeń życiowych, które umieściły ją w placówce, dziś może odczuwać szczęście i radość.

Dziewczyna usamodzielniła się, a w dobrym starcie w dorosłość pomogło jej wiele osób. Wiktoria przebywała w placówce prawie 5 lat. Ten czas był wypełniony jej wzlotami i upadkami, jednak zawsze mogła liczyć na pomoc i wsparcie wychowawców. W grudniu 2018r. Wiktoria ukończyła 18 lat i coraz bardziej realne dla niej stawało się usamodzielnienie, a co za tym idzie odejście z placówki.

Pilną potrzebą stało się zdobycie własnego mieszkania, które zawsze jest podstawą normalnego funkcjonowania w życiu społecznym. Już na tym etapie Wiktoria doświadczyła pomocy i zaangażowania wielu ludzi dobrej woli. Wśród nich decydującą rolę odegrali burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek oraz przewodniczący Rady Powiatu Bełchatowskiego Sławomir Malinowski.

Współdziałanie obydwu samorządowców zaowocowało najpierw przyznaniem Wiktorii w maju bieżącego roku kluczy do mieszkania komunalnego znajdującego się w jej rodzinnym Zelowie, a potem generalnym remontem mieszkania. Lokal był w złym stanie technicznym. Różni sponsorzy, darczyńcy zaangażowani przez dyrektora, pracowników Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego stanęli jednak na wysokości zadania.

Wiele słów podziękowań należy skierować do właściciela sklepu Majster, który ofiarował materiały wykończeniowe (m.in. panele, płytki), firmie Knauf – za płyty karton-gips. Kluczową rola przypadła jednak panu Szczepanowi Wrzesiakowi, właścicielowi przedsiębiorstwa STIVEX oraz sklepu Mrówka w Zelowie. Na prośbę wspomnianego wyżej samorządowego duetu Tomasz Jachymek – Sławomir Malinowski wykonał on, w większości nieodpłatnie, generalny remont mieszkania (elektryka, hydraulika, prace budowlane, wyposażenie mieszkania w armaturę, kabinę prysznicową, płytki, drzwi).

Pod koniec lipca udało się zakończyć remont i podopieczna otrzymała swój „nowy dom”. Staraniem burmistrza Tomasza Jachymka i przewodniczącego Sławomira Malinowskiego do sprawy włączył się także Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zelowie z Kierownikiem Janiną Kędziak na czele przekazując swoją cegiełkę – 5 000 zł.

Darowiznę przekazała także Fundacji „Pomagamy Dzieciakom Ziemi Łódzkiej”. Dodatkowo dzięki zaangażowaniu pana Leszka Maciaszczyka, radnego powiatowego i ks. Jacka Ambroszczyka została przeprowadzona w zelowskiej parafii zbiórka pieniędzy na remont mieszkania dla Wiktorii. Dzięki tej akcji udało się zebrać 2021 zł. Dziewczyna kupiła za tę kwotę nową lodówkę i pralkę.

W związku z usamodzielnieniem mogła też liczyć na wsparcie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dostała ok. 6000 zł za pobyt w placówce oraz jednorazową pomoc finansową na zagospodarowanie w kwocie 1500 zł. Dodatkowo co miesiąc będzie otrzymywała 500 zł na kontynuowanie nauki.

źródło: Sławomir Malinowski/Jacenty Pajkert/Powiat Bełchatowski

Napisz komentarz

Może ci się spodobać